Pro ty co stále neví co je bitcoin zač, jedná se o internetovou platební síť, v které se používá stejnojmenné virtuální platidlo. Tato síť vznikla v roce 2009.

Hlavními rozdíly oproti standardní měně je to, že bitcoin není ovlivňován vládou ani jinou institucí, je velmi těžko dohledatelný a nelze jej padělat. Konečné množství bitcoinů je předem dáno a uvolňování do oběhu je definováno ve zdrojovém kódu sítě.

Komunikace v síti probíhá prostřednictvím klientského programu a virtuálních peněženek, které slouží jako adresy pro platby. V současné době tato měna dospěla do takové fáze, že se za ni kromě obchodování na burze dá nakupovat na eshopech i v kamenných prodejnách a je podporována stále více institucemi.

Jak nadpis napovídá, s bitcoiny je spojeno riziko zcizení. Stává se celkem pravidelně, že se skupinka hackerů nabourá do bitcoinové burzy a zde vybílí účty všech uživatelů. Jelikož se jedná o víceméně anonymní převody, zloděje je téměř nemožné vystopovat.

Existuje spousta dalších možností, jak o bitcoiny přijít. Potenciálnímu zloději stačí znát soukromý klíč dané adresy k odeslání libovolné částky na jinou adresu. Tohoto se často docílí pomocí virů. Běžně se také stává, že majitel bitcoinů jednoduše zapomene/smaže soukromý klíč a ke svému jmění se již nikterak nedostane. Proto se doporučuje mít tento klíč několikrát a pravidelně zálohovaný a silně zabezpečený.

Za zmínku stojí, že se čím dál častěji setkáváme s viry typu bitcoin miner, které po spuštění do systému nainstalují službu, která pachateli těží bitcoiny pomocí našeho počítače. Nakaženost tímto virem lze poznat nezvykle vysokým vytížením systému.