V době, kdy od uvedení SSD na trh již uplynulo pár let a použitelné kapacity se dají sehnat za relativně malý obnos peněz, snad nikomu nic nebrání v pořízení tohoto urychlovače PC.

Solid-state drive (SSD) je v informačních technologiích typ datového média, které na rozdíl od magnetických pevných disků (HDD) neobsahuje pohyblivé mechanické části, je tedy tichý, má mnohem nižší spotřebu elektrické energie a je lehčí.

Jeho největší devizou je však rychlost. Běžný uživatel největší rozdíl pozná při startu systému, aplikací a celkové odezvě všeho, co na PC provádí. Pro srovnání start nově nainstalovaných Windows 7 na běžném HDD trvá cca 32s, u SSD je to pod 10s.

Cena za GB dat je u SSD stále výrazně vyšší než u HDD, proto se obvykle SSD pořizuje jako malý systémový disk, na kterém je nainstalován systém a všechny často používané programy. Ostatní data se ukládají na HDD. Jako standard pro běžného uživatele Windows by mělo stačit 128 GB. Kdo potřebuje mít nainstalováno spoustu velkých programů či her, bude muset zvolit vyšší kapacitu.

Dle mých zkušeností je v dnešní době výhodné do SSD investovat pro oživení starého PC nebo notebooku (i se SATA 3Gb/s). U stavby nové mašiny je to nezbytností. Určitě se vyplatí i u kancelářské sestavy, když nejsou dostatečné finance, trochu ušetřit třeba na procesoru a pořídit SSD.

Nenechte se odradit známými mýty ohledně životnosti SSD. Při zápisu 100 GB dat denně, čehož obvykle běžný uživatel nedosahuje, dojde za 13 let k zápisu 500 TB a to je stále považována za bezpečnou hodnotu. Takže SSD daleko rychleji zastarají morálně, než by došlo k poškození jejich buněk.

Tímto končím tento článek, vy se však již nyní můžete těšit na pokračování, kde se hodlám věnovat rozdílům mezi jednotlivými druhy čipů SSD, prozradím Vám, jak optimalizovat nastavení Windows pro SSD a možná se dozvíte i to, jak do notebooku přidat tento rychlý disk při zachování původního HDD.