Microsoft minulý týden začal rozesílat Windows 10. Pokud se Vám nechce čekat až nové Windows dorazí prostřednictvím WindowsUpdatu až k vám, můžete ho nainstalovat ručně. Bezplatný update je podporován ze všech domácích systémů windows 7 SP1 a Windows 8(8.1). Upgrade zdarma je umožněn po dobu 1 roku od vydání Windows 10.

Nejprve si pro jistotu vyzálohujte všechna důležitá data. Poté se doporučuje nainstalovat všechny dostupné update systému přes automatické aktualizace. Následně můžete zahájit samotnou instalaci

Instalační médium pro přímou instalaci lze stáhnout příme ze stránek Microsoftu . Zde pomocí nástroje MediaCreationTool můžete nechat přímo upgradovat počítač, nebo jen stáhnout ISO systému a ten nainstalovat později.

Čistá instalace vyžaduje klíč speciálně pro Windows 10, pro upgrade z Windows 7 nebo 8.1 je třeba nejdřív provést upgrade systému. Tím se klíč ze starých Windows zaregistruje i s vaším hardware a teprve potom bude fungovat při čisté instalaci. Microsoft to uvádí přímo v FAQ o aktivaci. Hlavně je třeba po instalaci Windows 10 aktivovat, což aktuálně při přetížených serverech může být i na více pokusů. Opakujte dokud se to nepodaří. Další instalace už pak lze udělat "načisto", stačí přeskočit dva dotazy na product key v průběhu a po dokončení budete mít systém rovnou aktivovaný bez jakéhokoliv vkládání klíče.

V případě, že se na vás nevztahuje bezplatný update, můžete si nové windows 10 také zakoupit. Cena Windows 10 Home je 3100,- Kč. Verze Professional pak vyjde na 4500,-Kč.

Přejeme spokojenou práci s novým systémem.