Na nástup konektoru USB typu C se čekalo dlouho, však originální USB je k dispozici již od roku 1997. Letos jsme se tedy už dočkali oboustranného USB-C, který má nahradit i jiná rozhraní.

Nový konektor USB Type-C se proslavil především tím, že je oboustranný a menší oproti stávajícímu USB. Nové rozhraní však bude mít celkově řadu dalších výhod. Například možnost zatížení výkonem až 100 W a také alternativní režimy, které umožní přenos jiných signálů. Prvním standardizovaným alternativním režimem je mód DisplayPortu. Konektor USB Type-C tak dává naději, že jinou „díru“ už u elektronických zařízení od telefonů po notebooky nebudeme potřebovat.

Ne všechny konektory USB typu C si ale budou rovny, ačkoliv navenek budou vypadat stejně. K dispozici tak bude devět různých implementací, respektive s tolika bude možné se setkat, ale jestli budou opravdu využívány, to už je jiná věc. Mluví o tom nejnovější specifikace Universal Serial Bus 3.1, které představují 24pinový konektor USB C stejně jako řadu inovací, jež značně rozšiřují možnosti využití rozhraní USB. Důležité ale je, že nové specifikace zachovávají plnou zpětnou kompatibilitu s předchozí verzí tohoto standardu.

Hlavní myšlenka je známá už dlouho, jde o to vytvořit konektor, který zvládne v podstatě vše. Určen je pro připojení klasických periferií a úložných zařízení, pro což jsou využity datové linky s propustností až 40 Gbps. Zvládne připojit také dva monitory či jiná zobrazovací zařízení, a to i s rozlišením 4K při 60 Hz a vedle toho umí připojené zařízení zásobova až 100 W energie. K tomu všemu využije protokoly Thunderbolt, DisplayPort, USB a PCI Express. Jenomže implementace toho všeho je dnes drahá a často zbytečná, takže není divu, že se objeví různé verze rozhraní USB C.

Z toho všeho vyplývá, že samotná informace o přítomnosti konektoru USB C neznamená vůbec nic. Klidně to může být ve výsledku prosté pomalé USB 2.0, nebo naopak moderní rozhraní napojené na kontroler Intel Alpine Ridge, který je v současnosti jediný, v jehož nabídce je vše, co USB C dokáže využít. Podporuje tak i rozhraní Thunderbolt 3 se 40 Gb/s a co se týče výrobců základních desek, pak v současné době je Gigabyte jedinou firmou, která na své desky se Z170 montuje kontrolery Alpine Ridge.

Poté nás nemůže ani moc překvapit fakt, že vedle různých portů USB C tu budou i různé kabely jako třeba USB 3.1 C - C s 15 vodiči nebo USB 2.0 C - C s pouze 5 vodiči. Je tedy nad slunce jasné, že pro plnou funkčnost lepších verzí USB C bude zapotřebí příslušně vybavený kabel, přičemž ty nejlepší pro plně vybavené USB C s Thunderboltem budou aktivní a vybavené ID čipem, který ponese potřebné informace třeba o specifikacích zařízení potřebných pro správnou funkčnost USB Power Delivery 2.0. Počítá se také se speciálními redukcemi, které umožní připojit starý hardware k novému počítači nebo naopak nový hardware ke starému počítači.