V současné době v České republice vysílá digitální pozemní televize ve standardu DVB-T. Ač to není dlouho, co byly vypnuty analogové vysílače a zapnuly se ty digitální, už se rýsuje další změna.

Co je DVB-T2?

DVB-T2 je nový standard digitálního vysílání. Díky tomuto standardu lze do jednoho vysílacího multiplexu vložit více televizních stanic.

Kompatibilita DVB-T a DVB-T2?

Stávající zařízení, které jsou schopny přijímat DVB-T nejsou kompatibilní (nejsou schopné) přijímat DVB-T2. Tuto větu berte doslovně! Platí to vždy. Ikdyž máte novější zařízení, které podporuje MPEG4, FullHD a podobné technologie, pokud výslovně není v návodu uvedena podpora DVB-T2, tak zařízení není schopno přijímat toto vysílání.

Přechod z DVB-T na DVB-T2?

Jednoduše řečeno, změna z DVB-T na DVB-T2 neznamená nic jiného, než že se do stejného kanálu pustí více dat. Bohužel, set-top-box pro DVB-T nedokáže tyto data zpracovat a proto je nutné koupit nový set-top-box. Ještě horší je to v případě televize s integrovaným DVB-T tunerem. V tomto případě je jedno jestli televize umí HD vysílání nebo ne. V každém případě je nutné pořídit set-top-box nebo vyměnit televizi. Integrovaný DVB-T tuner již použít nepůjde.

Termín přechodu na DVB-T2?

Za posledních několik let se objevilo mnoho termínů, kdy by se měly začít objevovat DVB-T2 multiplexy. Nejprve rok 2011, pak rok 2013 a následně raději už nikdo termíny neříká. Takže neexistuje žádný oficiální termín, kdy by se mohl objevit nový multiplex v DVB-T2. S tímto je spojené i vypínání DVB-T. Již delší dobu se projednává nový plán přechodu DVB-T na DVB-T2. Pokud si vzpomenete jak byl komplikovaný přechod z analogu na DVB-T, tak přechod na DVB-T2 bude možná ještě složitější. Každopádně je jisté, že bude existovat přechodné období, kdy základní programy poběží v DVB-T i v DVB-T2 zároveň. Aktuálně se dá odhadovat, že kompletní vypnutí DVB-T nebude dříve jak v roce 2020, ale je to pouze věštění z křišťálové koule.

Co přinese DVB-T2?

Názory na tuto otázku se různí. Z mého pohledu by přechod mohl přinést následující:

  • Zvýší se kvalita obrazu
  • Větší televize budou vysílat v HD rozlišení
  • Pro menší televize se zlevní vysílání v SD rozlišení
  • Zvýší se počet televizních stanic

Tyto klady jsou důsledkem dvou věci. Zaprvé se při vysílání v DVB-T2 zvětší použitelná šířka pásma pro přenos obrazu a za druhé se bude vysílat pouze v kompresním formátu MPEG-4. Vzhledem k tomu, že by se měla zlevnit cena vysílání, může se stát, že začne vysílat více stanic. Takže zbývá jen jediné, nechat se překvapit.